EXTRA TALENT 2023 - RUCH CHORZÓW

6 Sep 2023 | 19:03

Wrzesień wcale nie musi kojarzyć się wyłącznie z końcem wakacji i powrotem do szkoły. W poniedziałek, 11 września na Obiekcie Sportowym Kresy w Chorzowie, Fundacja Ekstraklasy we współpracy z Ruchem Chorzów zorganizują wydarzenie z cyklu Ekstra Talent. Jest to projekt zakładający organizację testów motorycznych w połączeniu z turniejem piłkarskim dla dzieci ze wsparciem każdego z klubów Ekstraklasy – do projektu zapraszane są drużyny z zawodnikami w wieku do 12 lat. Głównym celem przedsięwzięcia jest sprawdzenie poziomu sprawności fizycznej młodych zawodników trenujących w akademiach piłkarskich w całej Polsce.

Jest to już ósma edycja tego projektu - organizatorem wydarzenia jest Fundacja Ekstraklasy, a sam projekt finansowany jest ze środków Ekstraklasy oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Turnieje odbywają się w dniach 5 - 25 września na obiektach 18 klubów Ekstraklasy. Głównym celem projektu jest promocja sportu wśród dzieci i młodzieży, kształtowanie aktywnego trybu życia oraz zachęcanie do rozwoju piłkarskich umiejętności.

Niezwykle ważne jest uświadamianie wśród całego społeczeństwa istotności aktywności fizycznej. Ruch oraz uprawianie sportu są kluczowe w rozwoju każdego dziecka. Prowadząc testy motoryczne możemy śledzić wszelkie zmiany oraz prawidłowości na przestrzeni lat. Dowodem słuszności potwierdzającym sens organizacji właśnie takich wydarzeń jest radość
oraz uśmiech na twarzy każdego z najmłodszych uczestników projektu Ekstra Talent - opowiada Marcin Stefański, dyrektor operacyjny Ekstraklasy SA.

Kluczowym punktem projektu są testy motoryczne prowadzone przez kadrę naukową Akademii Wychowania Fizycznego z Warszawy, której przewodniczy dr Janusz Dobosz. Podczas każdego wydarzenia przeprowadzane są trzy główne próby:
Bieg Wytrzymałościowy (tzw. Beep Test)
Bieg Wahadłowy 10x5 metrów
Zwis na ugiętych ramionach
Wyniki każdego zawodnika są zapisywane i gromadzone w jeden wspólny raport. Najbardziej
wyróżniający się uczestnicy otrzymują dodatkowe nagrody. Każde wydarzenie kończy się turniejem piłkarskim pomiędzy drużynami zgłoszonymi do projektu.

Takie projekty jak Ekstra Talent są konkretnym bodźcem dla każdego uczestnika pokazującym, jak oddziałuje na nas regularne podejmowanie wszelkiego rodzaju form ruchu. Jestem pewien, iż nie ma niczego przyjemniejszego, niż satysfakcja płynąca z uprawiania sportu i gry w piłkę nożną. Mam nadzieję, że już za kilka lat na boiskach Ekstraklasy będziemy mogli podziwiać właśnie tych dzielnych zawodników, którzy zaznaczyli swoją obecność pięknymi bramkami oraz ponadprzeciętnymi wynikami w testach motorycznych podczas projektu Ekstra Talent – wskazuje Tomasz Zabielski, koordynator projektu Ekstra Talent.

Do udziału w zabawie zapraszane są również dzieci w wieku przedszkolnym, które mogą spędzić aktywnie czas na przygotowanych torach przeszkód czy podczas zabaw animacyjnych. Cała oprawa wydarzenia oraz mnogość dostępnych form aktywności składają
się na duży sportowy piknik, chętnie odwiedzany nie tylko przez zawodników, ale również ich
rodziców czy opiekunów. Wydarzenia poprowadzi Dariusz Ślęzak (DJ Ucho), który jako DJ i konferansjer prowadził wiele popularnych wydarzeń sportowych. O jak najlepszą rozgrzewkę zadba Kacper Lachowicz (Kacpa), trener koszykówki - od 2010 roku współprowadzi Marcin Gortat Camp.

Każdy z zawodników biorących udział w projekcie Ekstra Talent może liczyć na szereg upominków. Przede wszystkich wszyscy młodzi sportowcy za udział w turnieju otrzymują nagrody z rąk trenerów oraz zaproszonych gości na okazałej scenie przy uroczystej oprawie, odpowiedniej dla specyfiki dużego wydarzenia. Wszyscy uczestnicy otrzymują pamiątkowy dyplom oraz medal, a drużyna podczas ceremonii zakończenia może cieszyć się z okazałego pucharu. Ponadto najlepsi zawodnicy otrzymują również dedykowane statuetki.

Tegoroczna edycja projektu Ekstra Talent zostanie zorganizowana we współpracy z Ruchem Chorzów w poniedziałek, 11 września na Obiekcie Sportowym Kresy przy ulicy Wolności 139 w Chorzowie. Początek wydarzenia zaplanowano na godzinę 10:00, kiedy to odbędzie się ceremonia otwarcia, gwarantująca wiele aktywności i zabaw.

Organizatorzy zapraszają do udziału najmłodszych z całego Chorzowa i nie tylko!

 

​​​​​​


Źródło: własne